Grafika Staneta Jarma

Slika 1: Stane Jarm (Vir: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/slir/w800-h1057-c800x1057/wp-content/uploads/2019/12/Jarm-Stane.gif)

Stane Jarm (1931-2011) je navdih za svoja dela iskal predvsem v domačem okolju, zlasti v življenju in trpljenju domačih ljudi. Študiral je kiparstvo, po diplomi pa se je vpisal na kiparsko specialko in jo leta 1956 tudi uspešno zaključil. Po končanem šolanju se je preselil v Kočevje. Aktiven je bil predvsem na področju kiparstva, grafike in risbe. Je avtor šestnajstih javnih spomenikov v Sloveniji. S svojimi deli je močno zaznamoval ravno Kočevsko, saj je s svojimi umetninami veliko doprinesel k zunanji podobi mesta. Med njegove najbolj znane stvaritve spadajo tudi Deklica s piščalko, grb mesta Kočevje in portreti narodnih herojev. Bil je vsestranski umetnik: grafik, kipar in slikar. Ena njegovih znanih umetnin je tudi delo z naslovom Kvartet.

Kvartet je lesorez in spada v grafiko. Izdelal ga je pred letom 1976 v Kočevju in je del Zbirke Likovnega salona Kočevje. Njegove mere so: 42 x 59 cm. Na njem so upodobljene 4 ženske, ki pojejo. Vse imajo zelo dolge vratove, velike, okrogle glave in dolge lase. Oči imajo zaprte, usta na široko odprta. Ikonografska tema je posvetna, motiv je žanr.

Umetnik je telesnost na Kvartetu upodobil s temnimi in svetlimi deli. Vse figure imajo nenavadne mere delov telesa, kar je še posebej značilno za njegovo ustvarjanje. Kompozicija je simetrična, ker sta si leva in desna stran lesoreza skoraj enaki. Kvartet je torej grafika (postopek ustvarjanja umetniških del s tiskanjem), za katero je značilno nasprotje med svetlobo in temo. Opazimo lahko kontrast med črno odtisnjenimi ploskvami in belo površino papirja. Ozadje je torej nepomembno. Kvartet spada v umetnost druge polovice 20. stoletja, slog je ekspresionističen.

Umetnina Kvartet mi je zelo zanimiva, predvsem zaradi nenaravnih razmerij med deli telesa. Dolgi vratovi in zelo okrogle glave oseb se mi zdijo nekaj posebnega. Grafika je lepa, ker so obrazi simetrični. Osebe sicer pojejo, vendar na njih lahko prepoznamo žalost in trpljenje, ki ga je želel upodobiti Stane Jarm.

Slika 2: Kvartet (Vir: Kovačič, N.)

Eva Đurič, 2. B (šolsko leto 2021/2022)

1. MORIC, A. (2019). Stane Jarm. Kočevski b(r)log. Zavod Putscherle. Umetnost 20/11/2019. Dostopno (5. 11. 2021) na: https://www.kocevskibrlog.com/stane-jarm/
  2. Stane Jarm. (čas zadnje spremembe strani: 2017). Dostopno (19. 11. 2021) na: https://sl.wikipedia.org/wiki/Stane_Jarm#%C5%BDivljenje
  3. Kipar Stane Jarm. Ognjišče: Spletna knjigarna. Dostopno (19. 11. 2021) na: https://revija.ognjisce.si/revija-ognjisce/67-pricevanje/2354-kipar-stane-jarm
  4. Kovačič, N. (2009). Zbirka Likovnega salona Kočevje. Kočevje: Pokrajinski muzej Kočevje.

KVARTET

(Quartet)

Graphics by Stane Jarm

Stane Jarm (1931-2011) sought inspiration for his works mostly in the home environment, especially in the lives and suffering of local people. He studied sculpture and after graduation he pursued a post-graduate degree, which he successfully completed in 1956. After finishing his studies, he moved to Kočevje. He was active mainly in the fields of sculpture, graphics and drawing. He is the author of 16 public monuments in Slovenia. His works have particularly marked Kočevje, so he contributed greatly to the external image of the town. Among his most famous creations are: Deklica s piščalko (A girl with a flute), the coat of arms of Kočevje and portraits of national heroes. He was a versatile artist: graphic designer, sculptor and painter. One of his famous artworks is Kvartet (Quartet).

Photo 1: Stane Jarm (Source: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/slir/w800-h1057-c800x1057/wp-content/uploads/2019/12/Jarm-Stane.gif)

Kvartet is a woodcut and is an example of graphics. It was created before 1976 in Kočevje and is part of the collection of the art gallery Likovni salon Kočevje. Its dimensions are 42 x 59 cm. It depicts 4 women singing. They all have very long necks, large, round heads and long hair. Their eyes are closed and their mouths are wide open. The iconographic theme is secular and the motif is a genre.

In Kvartet the artist depicted physicality with dark and light parts. All the figures show unusual dimensions of body parts, which is particularly characteristic of his work. The composition is symmetrical because the left and right sides of the woodcut are almost identical. Kvartet is therefore a graphic (the process of creating artworks by printing) characterised by the opposition between light and darkness. We can see the contrast between the black printed areas and the white surface of the paper. The background is therefore irrelevant. Kvartet belongs to the art period of the second half of the 20th century, the style is expressionist.

I find Kvartet very interesting, especially because of the unnatural proportions of body parts. I find the long necks and very round heads special. The graphic is beautiful because the faces are symmetrical. The figures are singing but we can recognise sadness and suffering that Stane Jarm wanted to portray.

Photo 2: Kvartet (Source: Kovačič, N.)

Sources and literature:

• Kovačič, N. (2009). Zbirka likovnega salona Kočevje. Kočevje: Pokrajinski muzej Kočevje.