Butinov akvarel iz časa pred akademijo

Slika Žlebe pri Kolpi velja za eno prvih Butinovih del in prikazuje daljnjo okolico njegovega rojstnega kraja – Morave. Slika je nastala leta 1948. Tehnika, ki je upodobljena, se imenuje akvarel. Slikal je na papir. Mere slike so približno 21 cm x 29 cm. Slika je nastala v sodobnosti.

SLIKA 1: Žlebe pri Kolpi (FOTO: Lea Rekić)

Slika prikazuje reko, ki izginja v perspektivi. V ozadju so barve večinoma hladne (svetlo in temno modra ter temno zelena), čeprav prevladuje tudi nekaj toplih odtenkov svetlo zelene barve na bregovih. Lahko prepoznamo, da je kompozicija diagonalna, saj so elementi naslikani diagonalno. Zaradi tehnike se barve lepo prelivajo, pokrajina je tudi zabrisana. Čeprav je slika nastala v sodobnosti, ni slikana na modernistični način, ampak na tradicionalni. Na sredini je upodobljen kanjon reke Kolpe z dvema bregovoma, ki je na desni strani bolj osenčen kakor na levi. Ob reki, ki se izgublja v ozadju, so narisana drevesa in nekaj hiš. Ikonografska tema je posvetna, saj je avtor upodobil elemente iz vsakdanjega življenja, motiv je krajina.

Milan Butina se je rodil 21. 11. 1923 v Kočevju, umrl pa je 21. 6. 1999 v Ljubljani. Bil je slikar, scenograf in likovni teoretik. Velja za utemeljitelja likovne teorije v Sloveniji, saj je prispeval k izvirnim likovnoteoretskim odkritjem v svetovnem merilu. Kot slikar je bil mojster akvarela, sprva je slikal tihožitja, kasneje predvsem pokrajine. V Kočevju je zelo cenjen. Veliko je razstavljal in osvojil priznanje deklica s piščalko 2019 ter Župančičevo nagrado ljubljanske Kulturne skupnosti za posebne dosežke leta 1965. To leto (2023) je v Kočevju tematsko leto Milana Butine, saj mineva sto let njegovega rojstva, zato so njegove slike predstavljene v Likovnem salonu v Kočevju na razstavi z naslovom Hommage Milanu Butini. S tem namenom je izšla tudi monografija Milan Butina – slikar.

Eden izmed umetnikov, ki je prav tako slikal tihožitja in razstavljal v Galeriji Miklova hiša, je Jože Centa, ki se je rodil v Velikih Laščah leta 1934, umrl pa nedavno nazaj, in sicer leta 2022 in je za sabo pustil obsežen slikarski opus. Močno je vplival na razvoj likovne ustvarjalnosti v ribniškem prostoru.

 

Slika Milana Butine mi je všeč, ker je sproščujoča zaradi narave, ki je upodobljena. Uporabljeni barvni toni sliko naredijo odprto in prijetno. Menim, da ima, kakor vsaka slika, tudi ta svojo zgodbo in razlog, zakaj jo je Butina naslikal. Z barvo je prikazoval različne podobe iz narave. Imela sem možnost ogleda slike v živo, presenetilo me je, da je slika manjša, barve pa so temnejše kakor na spletu.

Lea Rekić, 2. b (šolsko leto 2023/2024)

 

VIRI IN LITERATURA

– BRUNEC, D. (2020). Butina, Milan. Obrazi slovenskih pokrajin. Dostopno 23. 11. 2023 na: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/butina-milan/ – (brez avtorja) (2023). Milan Butina. Dostopno 23. 11. 2023 na: https://sl.wikipedia.org/wiki/Milan_Butina

– MUHOVIČ, J., KOVAČIČ, N. (2023). Milan Butina – slikar. Kočevje: Pokrajinski muzej. (str. 107, 166 –

167) – (brez avtorja) (2019). Deklica s piščalko. Dostopno 23. 11. 2023 na: https://www.kocevje.si/post/202327

– (brez avtorja) (2022). Poslovil se je akademski slikar Jože Centa. Dostopno 23. 11. 2023 na: https://www.ribnica.si/objava/630810

 

Butina’s watercolour from the time before the Academy

The painting Žlebe pri Kolpi is considered one of Butina’s first works and shows the further surroundings of his birthplace – Morava. The painting was created in 1948. The technique depicted is watercolor. He painted on paper. The dimensions of the painting are about 21cm x 29cm. The picture was created in the present day.

Figure 1: Žlebe pri Kolpi (PHOTO: Lea Rekić)

The painting represents the river disappearing in perspective. In the background, the colors are mostly cold (light and dark blue, as well as dark green), although there are also some warm shades of light green on the riverbanks. We can notice the diagonal composition, because the elements are painted diagonally. Even though the painting was created in modernity, it is not painted in a modernist way, but in a traditional way. The valley of the Kolpa River with two banks is depicted in the middle, which is shaded more on the right side than on the left. The iconographic theme is mundane, because the author has depicted elements from everyday life. The motif is landscape.

Milan Butina was born on 21 November 1923 in Kočevje, and died on 21 June 1999 in Ljubljana. He was a painter, scenographer and art theorist. He is considered the founder of art theory in Slovenia, because he contributed the original discoveries in the field of art theory on a world scale. As a painter he was a master of watercolour, initially painting still lifes, later mainly landscapes. He is highly valued in Kočevje. He exhibited extensively and in 1965 received the Deklica s piščalko (The Girl with a Whistle) Award 2019 and the Župančič Award of the Ljubljana Cultural Community for special achievements. This year (2023) is the thematic year of Milan Butina in Kočevje, as the hundredth anniversary of his birth passed, so his paintings are presented at the Likovni salon Kočevje art gallery as part of the exhibition entitled Homage to Milan Butina. For this purpose, the monograph Milan Butina – painter was published.

One of the artists who also painted still lifes and exhibited at the Miklova hiša Gallery is Jože Centa, who was born in Velike Lašče in 1934 and died recently in 2022, leaving behind an extensive painting oeuvre. He had a strong influence on the development of artistic creativity in the Ribnica area.

I like Milan Butina’s painting because of the relaxing nature that is depicted. The color tones that are used make the picture open and pleasant. I think that, like any painting, this one has its own story and reason why Butina painted it. He depicted various images from nature in colour. I had the opportunity to see the painting live; I was surprised that the painting is smaller, and the colours are darker than online.

 

Lea Rekić, 2. b (School Year 2023/2024)