Edinstvena upodobitev narave Tine Đenadić
Sliko Gozd z rumenim drevescem je naslikala Tina Đenadić leta 2009. Z merami 160 cm x 200 cm, akril na platnu, je zadela vzorce in okolijske motive gozda v zimskem času. Nahajališče slike ni znano.
Na sliki je upodobljena narava. Ikonografska tema je posveta, saj vsebuje prikaz zimskega gozda, gre za krajino. Slika deluje nadrealistično, saj gre za abstraktizem z naravnimi vzorci in motivi. Lahko razberemo navpično kompozicijo in linearno perspektivo prostora. Vsebuje večinoma svetle, hladne oz. bolj zamegljene barve z pridihom toplih za bolje razločen kontrast. Zasledi se gozd. Oblike so ostre in trde, lepo se razloči ozadje od glavnega sprednjega dela. Na sliki se razločijo vrste temnih, tankih, visokih dreves, pokritih z mehkim bledim snegom. Po snegu prepoznamo, da ne gre za zimsko okolico, ampak je upodobljen čas, ki meji na jesen. Na sredini izstopa eno rumeno drevesce, ki je v primerjavi z ostalimi nižje ter drobceno in je tudi edino drevo, ki vsebuje neovržene liste. Sporočilo slike ni angažiranost ali okolijska problematika, njen pomen je prikazati neprecenljivo lepoto narave, ki je kot taka najbolj popolna.
Slika 1: Gozd z rumenim drevescem (Foto: Sara Đurić)
Tina Đenadić je mlada akademska slikarka, rojena leta 1985, doma iz Kočevja. Diplomirala je leta 2010 na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pod mentorstvom prof. Gustava Gnamuša, po katerem se je tudi zgledovala. Kasneje je nadaljevala s podiplomskim študijem vizualnih komunikacij na Fakulteti za dizajn. Pri svojem delu se prepušča spominu in podobam iz zavesti ali sanj. Deluje sproščeno, saj se rada igra z barvami in preizkuša različne likovne tehnike. Trenutno ni več tako dejavna, odločila se je ustvarjati v prostem času ter se ne osredotoča več na obširno likovno kariero, kar pa ne pomeni, da je popolnoma prenehala delovati. Naša narava jo navdihuje z veliko idejami, ki se ji zdijo precej pomembne za naše razumevanje kulturne dediščine. »Tudi pri mojih krajinah igra ključno vlogo intimna izkušnja narave, ki je močno zakoreninjena v domačem kočevskem prostoru.« (Tina Đenadić, 2019)
Slika 2: Tina Đenadić (Vir: https://dolenjskilist.svet24.si/2012/10/19/86848/novice/kocevsko%20ribnisko/?cookieu=ok)
V našem območju ni zelo prepoznavna, je pa leta 2019 razstavljala v Ljubljani v galeriji Vžigalica, kjer so bili predstavljeni umetniki, ki so življenjsko ali delovno povezani s Kočevjem, npr. Nataša Gašparac, Marko Glavač, Dora Gorše in drugi.
Osebno mi je delo všeč zaradi preprostih oblik in močnega pomena. Menim, da so barve usklajene z izbiro tematike in sporočilom. Kar se mi zdi še precej zanimivo in lepo izpeljano je tehnika megljenja. Zdi se mi, da bi se vsi morali malo bolj ozreti okoli sebe in se zagledati v naravo, ki jo je v našem okolju veliko, in v to, kar nam ponuja svet.
Sara Đurić, 2. b (šolsko leto 2024/25)
VIRI IN LITERATURA
– FAJFAR, S. (2012). Slikarka spominskih podob Kočevske. Kočevje: DELO. Dostopno 13. 11. 2024 na: https://old.delo.si/novice/slovenija/slikarka-spominskih-podob-kocevske.html
– KOVAČIČ, N. (2022). Slike Tina Đenadić & Nataša Gašparac. Občasna razstava (2. 9. 2022–28. 10. 2022) Murska Sobota: Galerija Murska Sobota. Dostopno 13.11.2024 na:
https://www.pmk-kocevje.si/razstave/likovni-salon-kocevje/razstavni-program
– (brez avtorja). Kočevje. Občasna razstava (15. 1. 2019–3. 3. 2019).Ljubljana: Mestna občina Ljubljana, Pokrajinski muzej Kočevje, Galerija Miklova hiša Ribnica, Zadruga Zakladi Kočevske, Tržnica Kočevje. Dostopno 13. 11. 2024 na: https://mgml.si/sl/galerija-vzigalica/razstave/400/kocevje/
– LESKOVŠEK SVETE, M. (2012). Razstava Tine Đenadić. Dostopno 13. 11. 2024 na: https://dolenjskilist.svet24.si/2012/10/19/86848/novice/kocevsko%20ribnisko/?cookieu=ok