Obujanje sveta skozi foto realizem
Na sliki brez naslova sta upodobljena ruševca. Ustvaril jo je slikar Simon Lavrič. Naslikana je v tehniki olje na platno in je velika približno 1000 cm x 1500 cm. Nastala je pred letom 2012 in sodi v slog foto realizma. Njeno nahajališče ni znano.
Slika 1: Brez naslova (Vir: https://www.google.com/urlsa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.sloart.si%2Flavricsimon&psig=AOvVaw2FI_YsDnzl0xfGwqjgzAZF&ust=1732188882309000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBQQjRxqFwoTCPiJ3Mno6okDFQAAAAAdAAAAABAE)
Avtor je pri slikanju upodabljal predvsem odnos med črno in belo barvo z nekaj rdečimi detajli. Na sliki sta upodobljena ruševca, to je motiv iz narave, zato je tema posvetna. Naslikana sta realistično, se prekrivata, z oddaljenostjo pa postajata meglena ter svetlejša, kar sliki daje globino. Kompozicija je prikazana dinamično, saj je na sliki veliko krivulj in diagonal. Ruševec v levem kotu ima bel rep, ki je za avtorja predstavljal izziv, saj je hotel perje prikazati čim bolj realno. Prvi ruševec je z glavo obrnjen proti drugemu, ki je od prvega nekoliko oddaljen, v ozadju pa je svetlo nebo. Tema slike je soočenje, saj izgleda, kot da se ruševca pripravljata na boj.
To delo sem si izbrala, ker sem po pogovoru z avtorjem izvedela, da ga uvršča med svoja najpomembnejša dela, saj ga je ustvaril proti koncu študija in pri samem procesu naredil velik korak naprej pri postopku slikanja. Po besedah avtorja si motiv najprej ustvari v glavi, na podlagi navdiha iz narave, nato pa poskuša z uporabo referenčnih fotografij čim bolj realno ustvariti prostor.
Slika 2: Simon Lavrič (Vir: https:// museums.eu/Documents/ARTWORKS/mmh/485258/a09a8e8ec576495c989ed0ce9f7236a5.jpg)
Simon Lavrič se je rodil leta 1986. Po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo se je vpisal na Akademijo za likovno umetnost, kjer je diplomiral leta 2012. Umetnik je sodeloval v več skupinskih razstavah, leta 2013 pa je prvič razstavljal samostojno v Galeriji Miklova hiša v Ribnici. Njegova dela bi lahko primerjali z deli fotografinje Nike Sever, saj so živali, ki jih ustvarja, naslikane zelo realistično in izgledajo, kot da bi bile fotografirane.
Umetnina mi je všeč, zdi se mi, da so slike, ustvarjene v slogu foto realizma, zelo velik dosežek za avtorja, saj združujejo tehniko slikanja z neverjetno natančnostjo in podrobnostmi, ki so sicer prisotne le na fotografijah. Na slikah lahko s pomočjo detajlov začutiš žival, kot da bi ta stala poleg tebe. Umetnina mi je všeč tudi zato, ker se da na njej čutiti »mehkobo« perja, kar je bil tudi avtorjev namen. S slike lahko razberemo dogajanje, zato slika presega zgolj tehnično izvedbo.
Aiša Kersnič, 2. a (šolsko leto 2024/25)
VIRI IN LITERATURA:
– Kersnič, A., dopisna korespondenca v obliki intervjuja s Simonom Lavričem, 2024
– (brez avtorja) Lavrič Simon. Sloart: Galerija in dražbena hiša. Dostopno 6. 11. 2024 na: https://www.sloart.si/lavric-simon
– (brez avtorja) Brez naslova (Ruševca). MUSEUMS. EU: European museums network. Dostopno 6. 11. 2024 na: https://museums.eu/collection/object/280977/brez-naslova-rusevca