VIZIJA MODNE FOTOGRAFIJE

Fotografija z naslovom Another me je delo vizualne umetnice Urške Pečnik. Nastalo je leta 2022 v Ribnici in je veliko 70 cm x 100 cm. Gre za del fotografske serije, posnete za slovensko modno podjetje M fiction, kjer fotografinja raziskuje klasična pravila modne fotografije in jih na koncu interpretira kot svoj osebni umetniški izraz.

Slika 1:  Another me (Vir: @pecnikurska)

Na tej fotografiji je upodobljena črnolasa ženska, oblečena v dolg rdeč plašč iz svetlečega materiala in rdeče nogavice, ki pokrivajo njene pete. Ženska sedi na zgornjem delu kavča svetle barve ter se z nogami opira na spodnji del. Njen plašč na levi strani pokriva naslonjalo kavča, na desni pa pada ob stran. Ima resen in hkrati jezen pogled, usmerjen v levo smer. V ozadju lahko opazimo klasično sliko tihožitja v okvirju, na kateri je upodobljena vaza, sadje in  rastline, na desni strani vidimo še del luči.

Celotna fotografija ustvarja zanimiv kontrast med dramatično živo rdečo barvo, ki prevladuje na fotografiji, in nevtralnimi barvami v ozadju na steni in kavču. Gre za posvetno sliko z žanrskim motivom v trikotni kompoziciji. Združuje retro-futuristične elemente ter vključuje motive estetike, religioznosti, seksualnosti in drznosti.

Urška Pečnik, rojena leta 1991 v Ljubljani, se največ ukvarja z modnim fotografiranjem, s katerim raziskuje različne teme, kot so psihologija, zgodovina in erotika. Po diplomi na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje je magisterij na področju fotografije nadaljevala na Accademia di belle arti di Brera v Milanu, kar jo je vodilo do dela v tamkajšni agenciji. Je ustanoviteljica regionalne platforme za modno fotografijo HELMUT in prejemnica nagrade Elle Style Awards leta 2021, njeno delo pa je bilo objavljeno tudi v reviji Vogue. Modno fotografijo dojema kot podobe glamurja, lepote in umetnosti, s tem skuša doseči kontrast dogajanju v vsakodnevnem življenju. Umetnica ustvarja fotografije, ki izražajo erotiko, neustrašnost, kreativnost, svobodo. Posebnost njenih fotografij je neizpodbiten ženski pogled, ki se ne podreja moškim fantazijam, temveč predstavi žensko kot močno bitje. Delo Urške Pečnik umeščamo v sodobno umetniško okolje, takšna dela pa imajo pomembno vlogo tako v galerijskih kot komercialnih prostorih in predstavljajo globalne trende. Umetnica prihaja iz Kočevja, vendar je bolj znana v tujini, tako kot umetnika mlajše generacije Jaša Müller in Dino Kužnik.

Slika 2: Urška Pečnik (Vir: https://elle.metropolitan.si/styleawards/esa2021/elle-mladi-talent/urska-pecnik/)

Ko sem prvič izvedela za fotografinjo, me je njeno umetniško delo takoj pritegnilo, izmed vseh del pa mi je v oči najprej padla prav ta fotografija z naslovom Another me. Za to umetnino sem se odločila zato, ker sem velika oboževalka mode, prav tako so me pritegnile zanimiva oblačila in izrazita rdeča barva. Všeč mi je tudi način postavitve in tema umetnine, saj poudarja lepoto in moč ženske v družbi.

 

Zara Čampa, 2.a (šolsko leto 2024/2025)

 

VIRI IN LITERATURA:

– M. K. (2023). Med retro momentom in futurizmom: drzna in eksperimentalna estetika Urške Pečnik. Dostopno 13. 11. 2024 na: https://www.rtvslo.si/kultura/vizualna-umetnost/med-retro-momentom-in-futurizmom-drzna-in-eksperimentalna-estetika-urske-pecnik/662213

– (brez avtorja) Urška Pečnik. Dostopno 13. 11. 2024 na: https://elle.metropolitan.si/styleawards/esa2021/elle-mladi-talent/urska-pecnik/

– Čampa, Z., dopisna korespondenca: dopisovanje po e-mailu z Urško Pečnik, 2024