Umetnina sodobne umetnosti

Slika 1: DEKLE – SPOMIN II. (Vir: Zbirka Likovnega salona Kočevje)

Delo je naslikal slovenski umetnik in gozdar Boštjan Košir leta 1975. Njene mere so 70 x 90 cm, za tehniko je uporabil olje na platnu.  Sodi v sodobno umetnost in je del zbirke Likovnega salona Kočevje.

V desnem spodnjem kotu je upodobljen akt: golo dekle se pretežno zakriva s svojo levo roko. Njen trup je sključen in deluje sramežljivo. Ima temne lase in ljubezniv obraz. V levem zgornjem kotu so v obliki mehurčkov predstavljeni njeni spomini. Ujeti so v nekakšen temnejši obroč, okoli katerega je svetlejše ozadje, ki ga še bolj poudari in potemni. Ikonografska tema slike je posvetna. Motiv umetnine so dekletovi spomini.

Zaradi temnejšega ozadja izstopa podoba dekleta, njeno telo je upodobljeno realistično. Uporabljena je le modra barva, vendar v različnih odtenkih. Ti dajejo vtis modre svetlobe, zato pravimo, da je perspektiva svetlobna. Kompozicija je prosta oziroma svobodna, zaradi ozadja modre barve se prostor zdi brezmejen.

Boštjan Košir se je rodil leta 1948 v Ljubljani, delal pa je tudi v Kočevju. Za razvoj umetnosti na Kočevskem so bila njegova dela pomembna, saj jih je v tamkajšnjem Likovnem salonu predstavil večkrat; leta 1972 s skupinsko razstavo, leta 1980 in 1984 pa samostojno. Njegovo umetniško ustvarjanje je nihalo, saj se je ukvarjal tudi z gozdarstvom. Kljub temu je stvarnost doživljal poglobljeno in želel svoja čustva predstaviti skozi svoje umetnine.

Menim, da umetnina dobro predstavlja slikarjeve občutke in njegovo doživljanje spominov, saj mislim, da je želel upodobiti sebe, vendar je za telo izbral dekle. Slika mi je všeč, saj na prvi pogled ne izgleda nič posebnega, ko se v njo poglobimo in jo analiziramo, pa spoznamo veliko več. V meni vzbudi spomine, tako dobre kot slabe, hkrati pa se poizkušam poistovetiti z umetnikom in razumeti njegova čustva ob slikanju te umetnine.

Tjaša Čož Zajc, 2. a (šolsko leto 2021/22)

1. Vabilo na otvoritev razstave slik Boštjana Koširja. (2016). Ljubljana: Galerija gozdarskega inštituta Slovenije. Dostopno (21. 11. 2021) na: https://www.gozdis.si/f/docs/Dogodki/VabiloBoKo.pdf
  2. KOVAČIČ, N. (2009). Zbirka Likovnega salona Kočevje. Kočevje: Pokrajinski muzej Kočevje.
  3. Otvoritev razstave Boštjana Koširja. (2019). Bovec: Kulturni dom Bovec. Dostopno (22. 12. 2021) na: https://www.kdbovec.si/dogodki/otvoritev-razstave-bostjana-kosirja/

DEKLE – SPOMIN II.

(A GIRL – MEMORY II.)

Modern art artwork

Picture 1: A GIRL – MEMORY II. (Source: Zbirka likovnega salona Kočevje)

The work of art was painted by the Slovenian artist and forester Boštjan Košir in 1975. Its  dimensions are 70 x 90 cm, and the technique is oil on canvas. It’s an example of Modern art and is a part of the collection at the art gallery Likovni salon Kočevje.

In the right bottom corner there is a depiction of a nude: a naked girl is mostly hiding her body with her left arm. Her body is slouched and she seems shy. She has dark hair and a lovely face. In the left top corner there are her memories presented in the image of bubbles. They are caught in some kind of a dark circle in a brigther background which makes it look even darker and more noticeable. The iconographic theme of the artwork is secular and its motif is the memory of the girl.

The figure of the girl is depicted realistically and because of the dark background, it stands out even more. Only the blue colour is used, but in different shades that give an impression of  blue light, and that is why it’s called a perspective of light. The composition is free and because of the blue background the space seems immense.

Boštjan Košir was born in 1948 in Ljubljana but he also worked in Kočevje. His artworks were very important for the development of art in the Kočevsko region, because he exhibited them several times in the local art gallery – in 1972 in a group exhibiton, and independently in 1980 and 1984. As he was also a forester, his creation was not constant, however, he experienced reality very deeply and wanted to show his feelings through his artworks.

I think, that the artwork presents the artist’s feelings and memories very well, because  he wanted to depict himself through a girl figure. I like the painting, because it doesn’t seem special at first sight, but when we immerse ourselves into it and analyse it, we find out much more. It brings out the memories in me, both good and bad ones, and at the same time I try to identify  with the artist and understand his mood at the time of painting this artwork.

Tjaša Čož Zajc, 2.a (school year 2021/2022)

1. Vabilo na otvoritev razstave slik Boštjana Koširja. (2016). Ljubljana: Galerija gozdarskega inštituta Slovenije. Accessible (Nov. 21th, 2021) at: https://www.gozdis.si/f/docs/Dogodki/VabiloBoKo.pdf

1. KOVAČIČ, N. (2009). Zbirka Likovnega salona Kočevje. Kočevje: Pokrajinski muzej Kočevje.

1. Otvoritev razstave Boštjana Koširja. (2019). Bovec: Kulturni dom Bovec. Accessible (Nov. 22th, 2021) at: https://www.kdbovec.si/dogodki/otvoritev-razstave-bostjana-kosirja/