Secesijska arhitektura na Kočevskem

Proti koncu 19. stoletja se je v Kočevju uveljavil nov slog, imenovan secesija, ki je značilen za arhitekturo. Vzdolž Ljubljanske ceste so se pojavile historične vile, ki so tvorile vilsko četrt, med katere sodi tudi vila Sajovic.

Vila je zasnovana na večkotni ploskvi. Zanjo, kot najlepšo kočevsko historično vilo, so značilni različni secesijski dekorativni in arhitekturni elementi, kot so svetle barve (rumena, bež in bela) ter bogati detajli na fasadi, pri čemer je poudarjena glavna fasada s pogledom na ulico. V ospredju prevladuje geometrijski okras v obliki pravokotnikov in kvadratov, na dvoriščni strani pa nekaj cvetličnega okrasa ter veliko steklenih površin in dve verandi. Še danes ima ohranjeno izvirno secesijsko opremo v notranjščini.

Leta 1909 je vilo dala postaviti Uršula Vitoslava Nosan (roj. Kajfež). Stavbenik se je zgledoval po neznanem kraljevskem lovskem dvorcu na Švedskem, ki ga je videl na svojih popotovanjih po Evropi, katerega namen je bil spoznavanje sodobne arhitekture. Ime je dobila po odvetniku  Ivanu Sajovicu, drugem možu Uršule Vitoslave Nosan. Vilo uvrščamo med profano arhitekturo.

Secesija je umetnostni slog, ki se je na Kočevskem pojavil leta 1893 z zgradnjo nove ljudske šole. Za secesijske stavbe je značilna njihova raznolikost v arhitekturni zasnovi, polkrožni balkoni, zavita stopnišča, kombinacije jekla in stekla, različni detajli na fasadi ter secesijske prvine v notranjščini.

Secesijske stavbe so pustile pomemben pečat v Kočevju, saj se je z njimi mesto prvič srečalo s sodobnimi urbanističnimi nazori, dobilo je urbanistično zasnovo ter mestno vrtno ulico, ki je bila Kočevju prej neznana. Z novogradnjami ob Ljubljanski ulici in v soseščini se  prvotno razmerje med arhitekturo in hortikulturno zasnovo ni ohranilo, kar velja tudi za vilo Sajovic. Leta 1999 jo je odkupil Pokrajinski muzej Kočevje, ki hrani večino izvirne notranje opreme. Danes se v njej nahaja Gostišče Veronika z bogato kulinarično ponudbo ter tudi prenočišča s sodobno opremljenimi sobami. Vila me je pritegnila zaradi posebne oblike, številnih detajlov na fasadi, ki stavbo bolj popestrijo. Najbolj so me presenetili detajli na verandah, saj jih prej nisem opazila.

Maruša Ilc, 3.b (šol. l. 2021/2022)

1. BERNIK, S. (1969). Kočevje: urbanistično-arhitekturni oris. Ljubljana: Zavod za spomeniško varstvo Ljubljana.
  2. KORDIŠ, I., PIRKOVIČ, J. (2018). Secesijska arhitektura na Kočevskem. Kočevje: Pokrajinski muzej Kočevje.

THE SAJOVIC VILLA, KOČEVJE

Art Nouveau architecture in Kočevje

Towards the end of the 19th century a new style, called Art Nouveau was established, which is typical in architecture. Along the street Ljubljanska cesta historic villas appeared, which formed a quarter of villas, among them also The Sajovic Villa.

The villa is based on the polygonal surface. It is considered the most beautiful historic villa in Kočevje with typical Art Nouveau decorative and architectural elements, such as bright colors (yellow, beige and white) and rich facade details, with the main facade overlooking the street emphasized. In the foreground the geometric decoration in the shape of rectangles and squares is dominant, however on the courtyard side there are some floral decorations and a lot of glass surfaces and two verandas. The original Art Nouveau equipment inside has been preserved until today.

The building of the villa was commissioned by Uršula Vitoslava Nosan (born Kajfež). The architect was influenced by an unknown royal hunting mansion in Sweden, which he had seen on his journey around Europe, the purpose of which was to get acquainted with modern architecture. The villa was named after the lawyer Ivan Sajovic, the second husband of Uršula Vitoslava Nosan. The villa is classified as profane architecture.

Art Nouveau is an artistic style, which appeared in Kočevje in 1893 with the building of the new folk school. The diversity in architectural design, semicircular balconies, winding staircases, steel and glass combinations, various facade details and Art Nouveau elements inside are typical of Art Nouveau buildings.

Art Nouveau buildings have left a big mark in Kočevje, because the city first came into contact with modern urban views, it got an urban design and a city garden street, which was previously not known to Kočevje. With new buildings along the street Ljubljanska cesta and in the vicinity the original proportion between architectural and horticultural design wasn`t preserved, which also applies to The Sajovic Villa. The villa was bought in 1999 by the regional museum (Pokrajiski muzej Kočevje), which keeps the majority of the original interior equipment. Today the villa houses the guesthouse Gostišče Veronika with rich culinary offer and accommodation in rooms with modern equipment. The villa has attracted my attention because of the special shape and various facade details, which make the building more diverse. I was the most astonished by the details on verandas because I hadn`t noticed them before.

Maruša Ilc, 3.b (school y. 2021/2022)